Ukraina

Pas 8 vjetëve, Ukraina rikthen kontrollin mbi platformat e naftës në brigjet e Krimesë

Inteligjenca ushtarake ukrainase ka deklaruar se ka arritur ta rikthejë kontrollin në një numër platformash shpimi në det të hapur në brigjet e Krimesë.

Të ashtuquajturat platformat në fjalë, ishin pushtuar nga rusët në vitin 2015 dhe prej asaj kohe janë shfrytëzuar për qëllime ushtarake, si aterimi i helikopterëve, raporton The Telegraph, përcjell albinfo.ch.

Platformat tani kontrollohen nga ukrainasit, gjë që sipas njoftimeve të inteligjencës ukrainase është arritur pas një operacioni ushtarak.