Bota

Pas nxehtësisë, bien temperaturat në Gjermani

Pas një qershori të nxehtë, temperaturat po bien dhe stuhitë janë rrugës, sipas parashikuesve

Parashikuesit në Shërbimin Meteorologjik të Gjermanisë (DËD) kanë paralajmëruar se shi dhe breshër, veçanërisht në juglindje të Gjermanisë janë të mundshme në ditët në vijim. Paralajmërimet janë në Baden-Württemberg dhe Bavaria.

Temperaturat gjithashtu do të bien në të gjithë Gjermaninë këtë javë, duke i dhënë fund valës së fundit të nxehtësisë, përcjell albinfo.ch.

Një rekord i ri u vendos në ditën e fundit të qershorit kur temperaturat arritën në 39.6C në Bernburg.

Temperatura e së dielës thyen rekordin e mëparshëm të qershorit prej 38.6 gradë – të vendosur vetëm disa ditë më parë në Coschen në Brandenburg dhe Bad Muskau në Saksoni. Regjistri i të gjitha kohërave të temperaturës prej 40.3 gradë për Gjermaninë deri tani ka mbetur i pathyer.