Bota

Pas zjarrit, shembet kupola qendrore e katedrales Notre Dame (video)

Një zjarr i madh ka përfshirë një nga monumentet më të famshme të Francës – Katedralja mesjetare e Notre Dame në Paris.

Zjarrfikësit po luftojnë për të shpëtuar ndërtesën gotik 850-vjeçare, por rryma dhe kulmi i saj janë shembur.

Shkaku nuk është ende i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punën e rinovimit.

Një zyrtar i zjarrit në Paris tha se struktura kryesore tani ishte “ruajtur dhe ruajtur”.

Vitin e kaluar, Kisha Katolike në Francë apeloi për fonde për të shpëtuar ndërtesën, e cila po shkatërrohej.

Të gjitha përpjekjet janë duke u vënë në ruajtjen e artit të katedrales dhe duke parandaluar rrëzimin e kullës së saj veriore, shkruan BBC, përcjell Albinfo.ch.

Zëvendësministri i brendshëm Laurent Nunes u tha gazetarëve se “nuk ishte e sigurt” se ai mund të shpëtohej.

Mijëra njerëz janë mbledhur nëpër rrugë rreth katedrales, duke vëzhguar flakët në heshtje. Disa mund të shiheshin hapur duke qarë, ndërsa të tjerët këndonin himne ose thanë lutje.

Z. Macron kishte anuluar më parë një fjalim të rëndësishëm televiziv në vend për shkak të zjarrit, tha një zyrtar i Pallatit të Eliseut.

Një zëdhënës i katedrales tha se e gjithë struktura ishte “djegie”.

“Mbetet për t’u parë nëse do të preket kulla, e cila mbron katedralen apo jo”, tha ai.

Historiani Camille Pascal i tha transmetuesit francez BFMTV se zjarri po shkatërronte “trashëgiminë e paçmueshme”.

“Për 800 vjet Katedralja ka shikuar mbi Paris”, tha ai.

“Ngjarjet e lumtur dhe të pafat për shekuj me radhë janë shënuar nga këmbanat e Notre Dame.