Kuriozitete

Passati i ri hyn në histori, një prej modeleve më të famshme

Volkswageni sapo ka prezantuar para botës gjeneratën e nëntë të veturës së dytë më të shitur

Marka Volkswagen ka prezantuar të enjten një prej modeleve më të famshme në histori. Dje u prezantu para botës gjenerata e nëntë e veturës së dytë më të shitur në botë, përcjell albinfo.ch.

Kujtojmë se që nga prezantimi më 1973, Volkswageni ka shitur 30 milionë njësi të Passatit. B9 do të vijë si ‘karavan’, pasi versioni sedan zyrtarisht ka marrë fund.

Theksohet se Passati 2024 është krijuar në platformën e njëjtë si gjenerata e ardhshme e Tiguanit dhe Golf 8. Ky është versioni më i madh i Passatit ndonjëherë, me gjatësi prej 4.9 metrash.

Po ashtu, stili nuk ka evoluar shumë. Passatit do të ndjekë shenjat dalluese të modeleve elektrike të Volkswagenit. Interieri sjell ndryshim, kryesisht falë ekranit të madh me prekje.

Ndërkohë sa u përket motorëve, linja përbëhet edhe nga modelet hibride me benzinë për herë të parë në histori të Passatit. Bëhet fjalë për motorin 1.5-litërsh eTSI që bashkë me baterinë 110 kilovatësh sjellin fuqinë prej 148 kuajfuqish. Më pas është një model 2.0TSI me 201 kuajfuqi që shpërndahen në ngasjen me të gjitha rrotat. Ekziston edhe një model me 261 kuaj fuqi.

Adhuruesit e modeleve me naftë, Volkswageni ka prezantuar sërish modele 2.0 TDI me tri variante fuqish, 121 kuaj fuqi, 148 kuaj fuqi dhe 190 kuaj fuqi.