Kosova

PDK kritikon qeverinë për prishje të raporteve me aleatët

Një sërë kritikash ndaj qeverisë Kurti kanë adresuar të dielën në një konferencë për media zyrtarë të Partisë Demokratike të Kosovës.

Deputetja Blerta Deliu-Kodra ka thënë se rasti i fundit i arrestimit të Kryeshefit ekzekutiv të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, njeriu i Lëvizjes Vetëvendosje, Hasan Krasniqi, është vetëm njëri nga vargu i gjatë i zyrtarëve të partisë në pushtet që është përfshirë në keqpërdorim të detyrës zyrtare, transmeton Albinfo.ch.

“Fillimisht, zgjedhja e tij si Kryeshef ka qenë në kundërshtim me Ligjin për Ndërmarrjet Publike, pasi që i njëjti parasheh që zyrtarët e lartë të ndërmarrjeve publike të jenë të pavarur, pra të mos kenë angazhime politike në 36 muajt e fundit. Ndërsa, tani, ai është edhe i dyshuar për vepra të tjera penale”, ka thënë Deliu-Kodra.

Tutje ajo ka përmendur disa nga zyrtarët e Vetëvendosjes të cilët, sipas saj, kanë zënë ballinat e mediave me skandale dhe afera.

“Ambasadori Berishaj, si e dini, është përfshirë në një skandal të madh rajonal financiar, në tregtimin e energjisë elektrike, i cili dyshohet se peshon miliona euro, ndërsa vetë ambasadori Berisha dyshohet se ka përfituar 600 mijë euro nga filiali i  kompanisë GEN-I, me seli në Beograd”, ka thënë ajo.

Deputetja e PDK-së ka thënë se këto janë vetëm disa nga rastet, të cilat edhe sipas raportimeve të mediave, dëshmojnë për një qeverisje trivjeçare të Lëvizjes Vetëvendosje përplot me afera dhe skandale korruptive, të cilat kanë dëmtuar tejet shumë buxhetin e shtetit të Kosovës dhe mirëqenien e qytetarëve.

Ajo ka thënë se sikur qeverisja e dobët dhe dëmshme të mos mjaftonte, kryeministri dhe Qeveria po përkujdesen që edhe raportet e ndërtuara me mund me aleatët tanë të prishen.

“Tashmë janë bërë 8 muaj që Kosova edhe zyrtarisht është nën sanksione nga Bashkimi Evropian – ku po mbeten të bllokuara qindra-miliona euro investime për shtetin tonë”, ka thënë Deliu-Kodra.

Sipas saj, Kosova është peng i një qeverisje korruptive, të paaftë, që po dëmton buxhetin e shtetit të Kosovës, mirëqenien e qytetarëve tanë, të ardhmen evropiane të shtetit tonë dhe aleancat tona historike.

Me këtë rast, Deliu-Kodra ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës tashmë ka kohë që kërkon shpërbërjen e Kuvendit dhe zgjedhje të reja të parakohshme sa më parë.

Ndërkohë iu ka bërë thirrje organeve të drejtësisë që të trajtojnë me seriozitetin më të madh të gjitha aferat në të cilat është përfshirë kjo Qeveri dhe zyrtarët e saj./Albinfo.ch