Bota

Përplasjet në Nantes: Hetohet një polic

Një oficer policie nga Franca është vënë nën një hetimi zyrtar për të shtëna me armë zjarri në Nantes.

Sipas BBC, polici fillimisht tha se kishte hapur zjarr ndaj 22-vjeçarit në vetëmbrojtje gjatë një ndalese të trafikut në lagjen Breil.

Ky incident ka bërë që të ketë një përplasje mes policisë dhe të rinjve.

Problemi filloi të martën pasi burri, Aboubakar Fofana, u ndalua nga policia në makinën e tij.

Policia fillimisht tha se kishte refuzuar të zbatonte urdhrat.

Një tjetër oficer pastaj hapi zjarrin, duke e goditur atë në qafë.

Zyrtarët thanë se njeriu ishte nën vëzhgim për trafik droge të dyshuar.

Atë natë protestuesit djegën makina dhe hodhën bomba benzine në polici, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës.

Dhuna vazhdoi të mërkurën dhe të enjten me ndërtesa duke përfshirë një bibliotekë, një qendër tregtare dhe shkolla.

Të enjten, oficeri u arrestua për pyetje dhe të premten avokati i tij Laurent-Franck Lienard i tha AFP se ai kishte ofruar një version tjetër të ngjarjeve.

“Ai e pranon se ka bërë një deklaratë që nuk është në përputhje me të vërtetën”, tha Lienard për AFP.

Më vonë, Lienard konfirmoi se klienti i tij ishte nën hetime zyrtare për vdekjen e Fofana. Zyrtari, i cili nuk është emëruar, iu dha lirimi me kusht.

Rreth 1,000 vetë marshuan në Nantes të enjten duke bërë thirrje për “drejtësi për Abou” dhe duke kërkuar një hetim të plotë.

Kryeministri Edouard Philippe vizitoi Nantesin në të njëjtën ditë. Ai dënoi trazirat dhe premtoi “transparencën më të plotë” për vdekjen e njeriut.