Autotech

Peugeot 208 shpallet vetura e vitit në Evropë

Në Gjenevë është mbajtur gara për titullin “Vetura evropiane e vitit 2020”.

Në garën për automjetin e vitit në Kontinentin e Vjetër fitues ishte Peugeot 208.

“Luani” francez triumfoi me 281 pikë nga juria ndërkombëtare e 60 gazetarëve të automobilave nga 23 vende evropiane.

Pozita e dytë dhe e tretë i takoi Tesla Model 3 me 242 pikë dhe Porsche Taycan me 222 vota.

Shtatë finalistët ishin BMW 1 Series, Ford Puma, Peugeot 208, Porsche Taycan, Renault Clio, Tesla Model 3 dhe Toyota Corolla.

Peugeot 208 i gjeneratës së dytë është montuar në platformën mekanike CMP (Common Modular Platform), duke e bërë peshën e frenimit më pak për rreth 30 kg mesatarisht se paraardhësi i saj.

Përveç kursimeve në masë, baza e re mekanike ka ndihmuar në uljen e zhurmës dhe dridhjeve gjatë drejtimit, duke i bërë udhëtime më të gjata 208 milje më të këndshme se më parë.

Risia më e madhe në motorizimin e 208 të ri është prezantimi i versionit plotësisht elektrik, i etiketuar e-208.

Kjo veturë ruan energjinë elektrike në bateri 50 kWh, të mundësuar nga një motor elektrik 136 kuaj fuqi.

Peugeot e-208 përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 8.1 sekonda, transmeton KosovaPress.

Bateritë janë të vendosura nën dyshemenë e ndarjes së pasagjerit, dhe vetura është në gjendje të udhëtojë deri në 340 km sipas një cikli të ri, më objektiv të matjes WLTP para se të shkarkohen.

208 elektrik gjithashtu mund të ngarkohet në një karikues i shpejtë, 100 kilovat dhe pastaj kërkon 30 minuta për të ruajtur energjinë deri në 80% të kapacitetit.

Peugeot garanton se bateritë do të mbajnë 70% të kapacitetit fillestar pas 8 vjetësh përdorimi ose 160.000 km, përcjell Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI