Lajme

Politikanët zviceranë i bëjnë presion qeverisë për të krijuar pasaportë Covid-19

Certifikata e vaksinimit (ose imunitetit) e njohur ndërkombëtarisht do të lejojë ata që janë vaksinuar dhe që kanë rezultuar negativ pasi janë shëruar nga koronavirusi, të marrin pjesë në aktivitete të caktuara, përfshirë udhëtimet, transmeton albinfo.ch.

Ndërsa Këshilli Federal tha që kalimi do të prezantohet deri në verë, politikanët po i bëjnë thirrje qeverisë të përshpejtojë procesin.

“Qeveria duhet ta krijojë këtë rekord dixhital sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Andrea Gmür-Schönenberger, president i grupit parlamentar të Partisë së Qendrës.

Petra Gössi nga Partia Liberale gjithashtu bëri thirrje për veprim më të shpejtë. “Autoritetet më në fund duhet të zgjohen dhe të paraqesin një zgjidhje të vlefshme para verës, pasi është një pjesë e rëndësishme e kthimit në normalitet”. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI