Lajme

Presidentja Federale, Sommaruga, uron presidentin Biden

Zgjedhja e Joe Bidenit është një "sinjal i fuqishëm", ka shkruar Presidentja Federale Simonetta Sommaruga në Twitter

Presidentja Federale Simonetta Sommaruga ka uruar përmes Twitterit., Presidentin e sapozgjedhur të SHBA-së Joe Biden dhe Zëvendës-Presidenten e re, Kamala Harris. Zgjedhja e presidentit Biden ishte një “sinjal i fuqishëm”, është shprehur ajo, raporton srf.ch.

Zvicra është e bindur se me administratën e re do të jetë në gjendje të vazhdojë dhe zgjerojë marrëdhëniet e saj “të shkëlqyera” me SHBA-në, shkruan Sommaruga, transmeton albinfo.ch.

Departamenti që drerjton Smmaruga, ai i Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Komunikimit (Uvek) gjithashtu ka njoftoi sepresidentja i kishte dërguar homologut të saj Joe Biden një letër urimi.

Në të, ajo është gjithashtu e kënaqur që Kamala Harris do të jetë Zëvendës Presidentja e parë femër e Shteteve të Bashkuara në histori. Sommaruga është e bindur se bashkëpunimi në një nivel shumëpalësh, si në ndërtimin e paqes, të drejtat e njeriut dhe mbrojtjen e klimës, mund të zgjerohet me kreun e ri në SHBA.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI