Futboll

Prishtina, probleme me viza nga ambasada zvicerane

Klubi bardhekaltër po ballafaqohet me probleme para udhëtimit në Luksemburg

Probleme me vizat nuk kanë vetëm qytetarët e Kosovës, por kjo vlen edhe për sportistët.

Futbollistët e Prishtinës pasi eliminuan Europan e Gjibraltarit në rrethin e ardhshëm të Ligës së Evropës do të ndeshen me skuadrën nga Luksemburgu, Fola. Megjithatë, ata po përballen me problemin e vizave, shkruan albinfo.ch.

“Fitorja e mbrëmshme, përveç kualifikimit historik, ka gëzuar loja e përkryer dhe rezultati i thellë. Por, ende pa u zgjuar mirë, ende pa e shijuar fitoren e mbrëmshme, klubi është dashur të aplikoj për viza në Ambasadën e Zvicrës të caktuar nga Luksemburgu. Por, Ambasada është duke shkaktuar probleme dhe skuadra rrezikon të mos jetë e kompletuar apo edhe t’i pamundësohet udhëtimi për Luksemburg”, thuhet në njoftimin e klubit prishtinas.

Futbollistët që po kanë më shumë probleme, janë ata nga Afrika. “Është mëkat i madh, në vend që futbollistët të jenë duke e shijuar fitoren, përveç që duhet qëndruar nëpër ambasada, ata po përballen gati edhe në diskriminim, sidomos me lojtarët nga Kontinenti i Afrikës. Futbollistët që kanë udhëtuar vitin e kaluar në Suedi në ndeshjen me Norrkopingun dhe tash në Gjibraltar të pajisur me viza britanike dhe me dokumentacion të rregullt iu thuhet të presin për verifikim më të hollësishëm që merr kohë, ndërsa skuadra udhëton të hënën. Përndryshe, skuadra kishte sot seancë stërvitore nga ora 10:00, por që ishte e ç’rregullt mu për shkak aplikimit në Ambasadë”, thuhet tutje në njoftimin e klubit prishtinas.

Ndeshja me Fola Esche të Luksemburgut zhvillohet të mërkurën më 11 korrik nga ora 18:00.