Lajme

Projekti i ri i Elina Dunit me Rob Luft & Fred Thomas, koncert live (VIDEO)

Elina ka lindur në Tiranë, derisa në vitin 1992 ishte zhvendosur në Cyrih, ku ka studiuar për piano klasike në Gjenevë, duke u zbuluar si një këngëtare mjaft e talentuar, shkruan albinfo.ch.

Duhet theksuar se Elina Duni u specializua në rrymën “Jazz” pranë Universitetit të Arteve në Bernë të Zvicrës dhe që nga viti 2004 ajo luan së bashku me kuartetin nën emrin e saj. Stili i saj inovativ në rrymën “Jazz”, me një ndikim të madh nga muzika popullore shqiptare, u vlerësua me nominimin për çmimin Swiss Music Prize në vitin 2017.

Duni vlerësohet për talentin dhe zërin e saj të veçantë dhe është renditur disa herë në krye të listave me këngëtarët më të mirë të muzikës xhaz. Këngëtarja njihet edhe për përpunimin e shumë këngëve të vjetra shqipe dhe albumet e saj “Baresha”, “Lume lume” dhe “Matanë malit”, shkruan albinfo.ch.

Projekti më i fundit i këngëtares shqiptare së bashku me Rob Luft dhe Fred Thomas, mund të ndiqet drejtpërsëdrejti nga MoodsClub në Zyrih. /Albinfo.ch

Elina Duni – Rob Luft – Fred Thomas live at Moods

Watch 20 minutes Elina Duni's new project with Rob Luft & Fred Thomas live from Moods Club in Zurich. Entire concert available live and in VOD later on moods.digital, as well as more than 500 other concerts recorded at Moods. Support artists and buy a subscription!

Publiée par Elina Duni sur Jeudi 15 octobre 2020