Futboll

Pse Holanda vesh fanella portokalli, pavarësisht se nuk është një ngjyrë në flamurin e saj?

Tifozët e futbollit po e kuptojnë pse kombëtarja e Holandës vesh fanellë portokalli, pavarësisht ngjyrës që nuk shfaqet në flamurin e shtetit evropian, përcjell albinfo.ch.

Në skenën ndërkombëtare, më pak ekipe janë po aq ikonike sa Holanda. Që nga viti 1905, ata kanë mahnitur botën me një lojë të bukur futbolli.

‘Futbolli total’ i tyre ka mahnitur imagjinatën e trajnerëve në mbarë botën dhe ndikimi i tij është ende jashtëzakonisht i spikatur në ndeshjen e sotme.

Holanda është tërhequr në Grupin D për Euro 2024, së bashku me Poloninë, Austrinë dhe Francën.

Ndërsa ata u eliminuan në mënyrë tronditëse në turneun e fundit kundër Republikës Çeke, ka shumë optimizëm në kampin holandez me të rinj si Xavi Simons që i janë bashkuar ekipit.

Ronald Koeman e nisi turneun e tyre me një fitore 2-1 kundër Polonisë të dielën në Volksparkstadion në Hamburg dhe do të përballet me Francën sot (e premte) në mbrëmje, duke kërkuar të ndërtojnë një fillim të fortë të turneut.

Flamuri i Holandës është i kuq, i bardhë dhe blu, por a keni ndaluar ndonjëherë të pyesni veten pse bluzat që veshin janë portokalli?

Ata nuk janë i vetmi vend që veshin një fanellë me ngjyra të ndryshme nga ato të përfaqësuara në flamurin e tyre, me veshjen ikonë të bardhë të Gjermanisë në kontrast të plotë me të kuqe, të zezë dhe të verdhë që zbukuron flamurin e tyre kombëtar.

E, po, tani ka ardhur përgjigjja.

Fanella dhe stema e Holandës janë portokalli, sepse është ngjyra e Shtëpisë së Orange-Nassau – familjes mbretërore holandeze.

“Prince of Orange” apo “Princi i Portokallisë” shihet si një kompliment në vendin holandez. Ata nuk janë skuadra e vetme sportive që veshin portokalli.

Ekipet e hokejit dhe ragbit të Holandës e bëjnë këtë gjithashtu, së bashku me një numër ekipesh të tjera sportive, ndërsa pseudonimi i ekipit të futbollit është ‘Oranje’ ose ‘portokallinjtë’.