Kosova

Reagon edhe Veseli: “Lufta e UÇK-së ishte e pastër”

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se “koalicioni qeveritar u ndërtua për të marrë vendime të mëdha për Kosovën dhe për t’i mbrojtur vlerat e UÇK-së”.

Duke komentuar dorëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, pas ftesës për intervistim nga Gjykata Speciale në Hagë, Veseli tha se “lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka qenë e pastër dhe e drejtë dhe jam i sigurt se ndershmëria e luftës së popullit tonë për liri e pavarësi ka për t’u vërtetuar sërish”.

“Të gjitha veprimet dhe vendimet tona do të jenë vetëm në shërbim të interesave më të mira të Kosovës dhe qytetarëve tanë, si dhe në përputhje të plotë me ligjet tona”, shkruan Veseli në Facebook, përcjell albinfo.ch.

Partia Demokratike e Kosovës, të cilën e udhëheqë Veseli, është në koalicion qeverisës me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës të kryeministrit Ramush Haradinaj.