Lajme

Roger Federer mposhtet në finale të Wimbeldonit

E diela ka sjell një meq klasik mes dy legjendave të tenist serbit Novak Gjokoviq dhe zviceranit Roger Federer në Wimbeldon.
Serbi Gjokoviq arriti të triumfojë pasi e mposhti zviceranin 3 me 2 në sete, 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12(3), transmeton albinfo.ch.
Setin e parë e fitoi Gjokoviç ndërsa u revanshua nga Nadali me rezultat 6:1. Përsëri u kthye serbi, ndërsa setin e katërt fitoi Federeri.
Seti i fundit dhe vendimtari që zgjati më shumë se një orë ishte më interesanti por që ndoshta edhe mosha bëri që Federet të dorëzohet në fund.
Kjo është fitorja e 5 e Gjokoviqit e që në të paren e kishte mposhtur pikërisht Federerin. Gjokoviq ka fituar në vitet 2011,2014,2015,2018 dhe 2019.