Kuriozitete

Rritja e shpejtë e TikTok, kompanitë rivale nervozohen

Macja ngre kokën për të parë se çfarë ka në banak, më pas kërcen, ngjitet për të parë më nga afër dhe pasi vëren një copë flete metalike, hidhet përpjetë sikur të ishte goditur nga rryma elektrike.

Ky klip prej gjashtë sekondash, që është klikuar më shumë se 40 milionë herë, është një ndër videot “më të nxehta” në TikTok për momentin.

Videot e maceve janë mjaft popullore në këtë platformë. Por këto dhe qindra miliona klipe të tjera të shkurtra në TikTok, po shkaktojnë netë pa gjumë në Silicon Valley dhe në kryeqytetet perëndimore. Aplikacioni po rritet me një ritëm që ka habitur konkurrentët dhe rregullatorët.

Në vetëm pesë vjet, ai ka depërtuar në nivelin më të lartë të mediave sociale globale, një klub që zyrtarët amerikanë e konsideronin aq të mbyllur ndaj konkurrencës, saqë nisën një ligj antitrust kundër anëtarit të tij kryesor, Facebook.

Ndërsa TikTok po tërheq përdoruesit dhe paratë e reklamave, rivalët e tij më të mëdhenj po rimodelojnë aplikacionet e tyre për të imituar këtë platformë të re. Ndryshimet mund të mos mbarojnë këtu: lëvizja e TikTok në tregtinë elektronike mund të trazojë një industri tjetër.

Qeveritë e shohin me nervozizëm TikTok për arsye të ndryshme. Si aplikacioni i parë kinez që u bë popullor në Perëndim, TikTok është një burim krenarie në Pekin.

Por pronësia kineze e aplikacionit i bën politikanët gjetiu që të shqetësohen për vëmendjen e qytetarëve të tyre. Të dhënat e përdoruesve mund të përfundojnë në duar të gabuara, ata kanë frikë se në platformë mund të ndërhyjnë propagandistët kinezë. TikTok tashmë është ndaluar në Indi, dikur tregu i tij më i madh. Vende të tjera, përfshirë Amerikën, po shqyrtojnë lëvizjen e tyre të radhës.

Vetëm dhjetë vite më parë, Zhang Yiming, sipërmarrës kinez, një vit më i madh se Mark Zuckerberg, themeloi një firmë softuerësh të quajtur ByteDance.

Ndër krijimet e saj të para ishin Neihan Duanzi, platformë për argëtim, dhe Toutiao, faqe lajmesh. Aplikacionet përdorën Inteligjencën Artificiale për të mësuar se çfarë lloj historish pëlqejnë përdoruesit. Të dy u bënë popullorë; sot Toutiao është faqja online më e madhe e lajmeve në Kinë, me 360 ​​milionë përdorues.

Zoti Zhang mendoi se çfarë tjetër mund të bënte algoritmi i tij. Në vitin 2016, ByteDance publikoi Douyin (Shaking Sound), një aplikacion për regjistrimin dhe ndarjen e videove me sinkronizim buzësh. Douyin u modelua në Musical.ly, një tjetër aplikacion për sinkronizimin e buzëve, i popullarizuar nga të rinjtë amerikanë, por i përmirësuar nga motori i Inteligjencës Artificiale të ByteDance.

Një vit më pas, ByteDance lëshoi ​​​​një aplikacion binjak jashtë Kinës, me një ndërfaqe dhe algoritëm identik, por me përmbajtje të veçantë. Ai përdorte logon e Douyin-it, por kishte një emër më të goditur: TikTok.

Në fillim, TikTok nuk tërhoqi shumë vëmendje jashtë Azisë. Por në vitin 2017, ByteDance bleu Musical.ly dhe së shpejti i transferoi 100 milionë përdoruesit e tij në TikTok.

Që atëherë, TikTok është rritur më shumë se çdo aplikacion tjetër. Në shtator, kur ishte pak më shumë se katër vjeç, ai arriti në 1 miliard përdorues, moment historik që Facebook, YouTube dhe Instagram, e arritën në tetë vjet, megjithëse në një kohë kur më pak njerëz ishin online.

TikTok ka qenë aplikacioni celular më i shkarkuar në botë që nga fillimi i vitit 2020. Dhe ndërsa audiencat e reja janë të vakëta ndaj Facebook, TikTok i ka tërhequr tej mase. Rreth 44% e përdoruesve të tij amerikanë, janë nën moshën 25 vjeç, beson eMarketer, kompani të dhënash, krahasuar me 16% në Facebook/The Economist