Botërori 2018

Sa lojtarë me origjinë të huaj luajnë në Rusi 2018?

Media zvicerane “Blick” ka analizuar lojtarët të cilët kanë lindur jashtë shteteve që përfaqësojnë në Rusi 2018. Interesante se në vendin e parë ndodhet Maroko me plot 17 lojtarë të lindur jashtë saj, kryesisht në Francë. Në vendin e dytë me nëntë lojtarë ngjashëm ndodhen Tunizia dhe Senegali, përcjell albinfo.ch.

Zvicra me Embolo, Moubandje, Mvogo (nga Kameruni), Djourou (nga Bregu i Fildishtë), Gelson (nga Kap Verde) dhe tre shqiptarët Behrami, Shaqiri, Xhemaili rënditet në vendin e katërt. Xhaka ka lindur në Zvicër, andaj nuk është përllogaritur i huaj.

Në vendin e pestë rënditet Portugalia me shtatë lojtarë, Serbia (5), Nigeria (4), Kroacia (4), Spanja (3) dhe Top 10 e përmbyllin Australia dhe Franca me nga dy lojtarë.