Shqipëria

Sali Berisha rikthehet për herë të tretë si kryetar i Partisë Demokratike

Sali Berisha e ka bërë këtë edhe dy herë të tjera në karrierën e tij 32-vjeçare në politikë, fillimisht në vitin 1991, në ditët e para të krijimit të kësaj force politike, përcjell albinfo.ch.

Këtë post e la formalisht një vit më vonë teksa u zgjodh President i vendit dhe në krye të PD-së erdhi Eduard Selami e më pas Tritan Shehu.

Rikthimin e dytë e ka në vitin 1997.

Pasi PD u largua nga pushteti dhe shumë njerëz e braktisën, ai nisi gjithçka nga e para, mori një PD të rrudhur si asnjëherë më parë dhe pas tetë vjetësh e riktheu në pushtet.

Në vitin 2013 humbi zgjedhjet dhe përmes një deklarate para mediave mori përsipër të gjitha përgjegjësitë, duke lënë drejtimin e partisë dhe pas një gare mes Sokol Olldashit dhe Lulzim Bashës, ky i fundit u votua si kryetar i PD-së.

Pas 9 vjetësh, falë edhe një vendimi të Lulzim Bashës për ta përjashtuar nga grupi i PD-së pas vendimit të Departamentit të Shtetit që e shpalli ‘non grata’, Berisha rimori partinë.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI