Lajme

Samiti për Ukrainën: Neutraliteti zviceran “në zjarr”

Një nacionalist kryesor i krahut të djathtë zviceran ka kritikuar samitin për Ukrainën që është mbajtur për dy ditë në Zvicër, duke e quajtur si një “turp”, pasi sipas tij, reflekton pikëpamjen se bisedimet janë të dëmshme për neutralitetin tradicional të Zvicrës.

Partia Popullore Zvicerane e krahut të djathtë, partia më e madhe e Zvicrës, thotë se neutraliteti është një pjesë integrale e prosperitetit të Zvicrës dhe ka iniciuar një referendum për të përfshirë parimin në kushtetutë.

Figura drejtuese në parti kanë argumentuar se Zvicra nuk duhet të kishte pritur samitin e kësaj fundjave pa Rusinë dhe Nils Fiechter, shefi i krahut rinor të Partisë Popullore Zvicerane, dha një verdikt dënues mbi bisedimet për transmetuesin rus RT.

“Konferenca nuk do të arrijë asgjë,” i tha Fiechter RT në prag të bisedimeve, në komentet e marra nga mediat zvicerane të dielën. “E gjithë kjo është një farsë absolute dhe një turp për vendin tonë.”

Samiti ka ndezur debate të ndezura nëse Zvicra duhet të braktisë neutralitetin e saj, një pozicion i rrënjosur thellë në psikikën zvicerane, transmeton albinfo.ch.

Fuqitë perëndimore dhe kombet e tjera në konferencë po kërkonin të dielën konsensus për dënimin e pushtimit të Rusisë dhe nënvizimin e kostos njerëzore të luftës.

Fiechter tha se qeveria zvicerane ishte “përkulur verbërisht” ndaj presionit ndërkombëtar duke mos ftuar Rusinë.

“Zvicra po e lejon Ukrainën të diktojë se kush mund ose jo të ftohet në këtë konferencë dhe po e lejon atë të kthehet në një shfaqje Zelenskiy,” tha ai për RT. “Tani jemi në rrezik, dhe është një rrezik i madh, që Zvicra të lejojë veten të tërhiqet në një luftë botërore”.

Zvicra ra dakord të presë konferencën me kërkesë të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, shkruan swissinfo.

Berna thotë se Rusia duhet të përfshihet në proces, por e justifikon mosftesën e saj me arsyetimin se Moska kishte thënë vazhdimisht se nuk kishte interes të merrte pjesë.

Kremlini e ka përshkruar Zvicrën si “haptë armiqësore” dhe të papërshtatshme për të ndërmjetësuar në përpjekjet për ndërtimin e paqes, veçanërisht për shkak të miratimit të sanksioneve të BE-së kundër Moskës. Që kur Rusia pushtoi Ukrainën, dy nga shtetet e tjera historikisht neutrale të Evropës, Suedia dhe Finlanda, janë bashkuar të dyja në NATO.