Futboll

Shembulli nga ‘Blick’: Rakitiq dhe Petriq u rritën në Zvicër, por zgjodhën Kroacinë

Dy futbollistët kroatë ishin rritur në Zvicër, por në fund vendosën të luajnë për Kroacinë

Debati në Zvicër për futbollistët me dy nënshtetësi po vazhdon, sidomos pas deklaratave të sekretarit të Federatës Zvicerane, Alex Miescher, i cili u shpreh se në të ardhmen për Zvicrën duhet të luajnë vetëm ata që kanë një shtetësi. Por, kjo deklaratë e tij shkaktoi shumë reagime, e njëri ndër ta ishte edhe Granit Xhaka.

E përditshmja zvicerane ‘Blick’ ka marrë shembull se si dy futbollistët Ivan Rakitiq dhe Mladen Petriq, luajtën për grupmoshat e Zvicrës, por në fund zgjodhën Kroacinë, përcjell albinfo.ch.

“Të dy u rritën në Zvicër dhe luajtën për ekipet e reja, megjithatë, në fund zgjedhën Kroacinë. Petriq më 2001 dhe Rakitiq më 2007 zgjodhën Kroacinë”, shkruan ‘Blick’.

Por, vendimet e tyre, jo të gjithë i kuptojnë. Rakitiq madje ishte kërcënuar me vdekje për shkak të zgjedhjes së tij.

Megjithatë, ai nuk është penduar për vendimin. “Unë gjithmonë me krenari e kam veshur fanellën e Natit. Mbaj pasaportën zvicerane dhe kurrë nuk do ta heq atë”, thotë futbollisti i Barcelonës.

Edhe Petriq është i të njëjtit mendim, derisa thotë se është një vendim shumë i vështirë.

“Është e rëndësishme që njerëzit që nuk janë shtetas të dyfishtë të kuptojnë se ata kanë një shtëpi të dytë, edhe sikur të hiqni një pasaportë, do të rritet një fëmijë në një familje të huaj, prindërit do të mbeten”, ka shtuar tutje Petriq.

Në ekipin e Zvicrës, shumica e lojtarëve janë me nënshtetësi të dytë, si katër shqiptarët, apo edhe Akanji, Embolo, Rodriguez, Gavranoviq, Drmiq, Seferoviq, Djourou etj.