Të tjera

Shkatërrohet karteli i drogës nga Ballkani

Policia e Serbisë organizoi një operacion të gjerë antidrogë në mbarë vendin, në fund të të cilit ranë 13 persona, pjesë e një organizate kriminale që trafikonte sasi të mëdha lënde narkotike të llojit kokainë.

Operacioni i policisë erdhi pas hetimeve disa mujore dhe u shtri në qytetet e Beogradit, Nishit, Llazarevcit, Suboticës dhe Zrenjaninit.

Në një komunikatë për shtyp për këtë operacion, shefi i policisë, Ninosllav Cmolliç bëri me dije se të arrestuarit ishin pjesë e rrjetit më të madh të kokainës në rajonin e Ballkanit.

Sipas tij, “Karteli ballkanik” siguronte sasi të mëdha kokainë në Kolumbi, Brazil dhe Ekuador dhe e shpërndante më pas në Europë, transmeton a2 përcjell albinfo.ch.

“Së paku, 6 tonë kokainë të kapura në vitin 2020 janë të lidhura me udhëheqësit e arrestuar sot dhe anëtarët e arrestuar më parë të kartelit të lartpërmendur”, tha Cmolliç.

Mësohet se ky grup i organizuar kriminal përbëhej nga 20 persona të dyshuar për trafik ndërkombëtar droge.

“Nga shtatë persona që nuk u arrestuan, dy prej tyre janë duke vuajtur dënimin me burg në Holandë dhe Peru. Një është në paraburgim dhe katër janë në arrati”, njoftoi Prokuroria për krim të organizuar.