Lajme

Shqiptarja nga Zvicra, portiere e Kombëtares së Kosovës në hendboll

Kristina Ukaj, shqiptarja e rritur në Zvicër, ka pranuar të jetë portierja e re në Kombëtaren e Kosovës në hendboll

Këtë të hënë pjesë e Kombëtares së Kosovës është bërë portierja Kristina Ukaj, që bën karrierë në kampionatin e Zvicrës.

Klubi i saj, SPONO Eagles, të hënën zyrtarisht ka njoftuar FHK-në se Ukaj me shumë kënaqësi ka pranuar të jetë në dispozicion të Kombëtares së Kosovës. Ukaj para se të marrë vendimin, është konsultuar me klubin e saj, me drejtorin sportiv dhe me prindërit e saj. Ajo është e nderuar dhe e vetëdijshme për rëndësinë që ka paraqitja në Kombëtaren e Kosovës.

Ukaj është nga Kosova, ndërsa është e rritur në Zvicër. Këtë edicion po paraqitet me shumë suksese për SPONO Eagles në kampionatin e Zvicrës. Në ndeshjen e fundit ndaj Rotweiss Thunit, portierja shënoi dy gola, ndërsa ndali 11 nga 25 gjuajtjet në drejtim të portës së saj.

Në ndeshjen e parafundit kampionale kishte pritur 59% të gjuajtjeve. Në shumicën e ndeshjeve kishte përqindje të lartë të goditjeve të pritura. Kristina Ukaj ka përvojë edhe në kupa evropiane.

Kombëtarja dy ndeshjet e ardhshme i luan ndaj Bjellorusisë, më 25 mars në Prishtinë e më 29 mars në Minsk. Ndeshjet i takojnë fazës së dytë të eliminatoreve për “Euro 2020”, përcjell albinfo.ch.