Lajme

Shtatë persona tjerë të testuar në Kosovë nuk janë me koronavirus

Shtatë persona në Kosovë, për të cilët dyshohej se janë infektuar me koronavirus, nuk janë të prekur nga Covid-19.

Rezultatet e testimit të tyre për koronavirus kanë dalë negative.

Kështu ka njoftuar përmes një komunikatë për medie, Instituti Kombëtar për Shëndetësi Publike në Kosovë.

“ Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) gjatë ditës së sotme me 28 shkurt 2020, ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK për shtatë raste të dyshimta në COVID-19. Pacientët u kontrolluan nga ekipi i infektologëve në Klinikën Infektive në QKUK dhe iu morrën mostrat për testim laboratorik në virusin SARS-CoV-2. Me datë 28.02.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar shtatë pacientë në virusin SARS CoV-2 dhe kanë rezultuar negative me virusin SARS-CoV-2”, thuhet në komunikatë, përcjell albinfo.ch