• Shqip

 Lajme

Sistem i ri për mbrojtje nga koronavirusi gjatë udhëtimeve me aeroplan

Sistemi i ri midis vendeve në aeroplan ka për qëllim që udhëtarët të mbrohen nga koronavirusi.

Inxhinieri francez Florian Barjot ka zhvilluar një koncept për aeroplanët që ka për qëllim të ndalojë përhapjen e koronavirusit në aeroplan, përcjell albinfo.ch.

United Airlines, për shembull, ka njoftuar se do të bllokojë vendet e mesme gjatë procesit të prenotimit. Tani ata duan të përdorin makina më të mëdha në mënyrë që të jenë në gjendje të ofrojnë më shumë liri. Delta, nga ana tjetër, planifikon të fluturojë më shpesh në mënyrë që aeroplanët të mos mbingarkohen.

Sidoqoftë, edhe me këto alternativa, masat e sigurisë kundër koronavirusit shpesh nuk mund të respektohen plotësisht. Kjo është arsyeja pse Barjot nga EarthBay zhvilloi mure ndarëse të bërë nga ‘pleksiglas‘ që lehtë mund të ngjiten në sediljen e mesme.

Sistemi quhet PlanBay dhe është krijuar për të siguruar më shumë siguri sesa bllokimi i një vendi midis dy pasagjerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Sistemi është gjithashtu i dizajnuar në mënyrë që pasagjerët në ulëset e pasme të mund të shohin gjithashtu ekranin në ulësen përpara gjatë fluturimit.

Por është në dyshim nëse dhe kur do të përdoret sistemi dhe EarthBay është akoma në pritje për të parë nëse linjat ajrore janë të interesuara të përdorin këtë sistem.

Reklamë
Reklamë
 • NR. FL NGA STATUSI
 • OTF3564Basel - MulhouseARRIVED 23:52
 • ST2918ParisARRIVED 21:08
 • BUR616StuttgartARRIVED 22:17
 • JP157MunichSCHEDULED 23:17
 • X38964DusseldorfESTIMATED
 • X38950StuttgartSCHEDULED 00:53
 • NR. FL NGA STATUSI
 • EZS1484GeneveTAKE OFF 21:23
 • DY1909OsloTAKE OFF 21:18
 • ST6051MunichTAKE OFF 22:14
 • X38965DusseldorfESTIMATED
 • X38951StuttgartESTIMATED
 • BUR711MunichESTIMATED
Prishtina International Airport Adem Jashari
X

Abonohu në revistën tonë