Lajme

Si shpëtuan mrekullisht vëllezërit shqiptarë në aksidentin në Kroaci

Dy vëllezërit shqiptarë shpëtuan mrekullisht, derisa vetura është shkatërruar plotësisht

Dy vëllezërit nga Dietikon mbijetuan nga një aksident horror të shtunën e kaluar në Kroaci. Ata shpëtuan vetëm falë rripit të sigurimit

Enveri * (21) dhe Besmiri S. * (24) nga Dietikon mezi prisnin që më në fund të shkonin me pushime në vendlindjen e tyre. Ata janë me prejardhje nga Bujanovci, shkruan Blick.

Besmiri ulet në timonin e kuq të Mercedes CLS 63 AMG. Ai humbet kontrollin e veturës pasi hyn në Kroaci, një veturë me 557 kuaj fuqi, përcjell albinfo.ch.

Ata rrotullohen disa herë dhe vetëm rastësisht ata zbulohen nga punëtorët e mirëmbajtjes së rrugëve, raporton gazeta kroate «24 sata».

Një ambulancë i dërgon në spitalin e Vinkovcit. Diagnoza: Vëllai i vogël Enveri, i cili ishte ulur në vendin e pasagjerëve, u plagos rëndë. Ai pësoi një brinjë të thyer dhe duhet të qëndronte më gjatë në spital. Shoferi Besmir largohet me lëndime të lehta. Nga makina, e cila mund të vozitet 100 km/h në 3.7 sekonda, mbetet vetëm një grumbull mbeturinash.

Fqinji i tyre, Artan Shabani (36) i njeh dy vëllezërit dhe thotë: “Është shumë keq se çfarë ka ndodhur. Vetura është shkatërruar plotësisht, por për fat të mirë të dy janë ende gjallë, kjo është gjëja më e rëndësishme. ”

Zyrtarisht, shkaku i aksidentit është ende i paqartë. Shabani thotë që ai ka dëgjuar për “vajin në rrugë”. Kjo do të bënte që Mercedes-i i kuq të rëshqiste. Autoritet po hetojnë për shpejtësinë.

Aksidenti ndodhi në Autostradën kroate A3. Aksi i tranzitit ishte krenaria e ish-Jugosllavisë, por sot rruga është e njohur me njerëzit që kthehen nga Ballkani. Zyrtarisht ju mund të vozitni 130 km / h pothuajse të gjithë autostradën. Sidoqoftë, shumë njerëz e dinë se policia zakonisht i mbyll sytë në shpejtësimatës edhe në 150 km/h.

Emrat janë ndryshuar

Foto: Facebook

Aksidentohen rëndë dy vëllezër shqiptarë në Kroaci