Lajme

Si u bë legjenda amerikane e rock-ut, Tina Turner, një ‘qytetare zvicerane, model’

Legjenda e rock-ut me origjinë në SHBA, Tina Turner, e cila hoqi dorë nga shtetësia amerikane 10 vjet më parë për t'u bërë zvicerane, ndërroi jetë të mërkurën në pronën e saj në Zvicër pranë Cyrihut. Ajo konsiderohej si një shtetase modele zvicerane

Menjëherë pas lajmit për vdekjen e Tina Turner të mërkurën, qirinj dhe lule filluan të grumbulloheshin në Zvicër, të cilën legjenda e rock-ut e kishte quajtur shtëpi për dekada.

“Ti je thjesht më e mira”, shkruhej në një nga dhjetëra mesazhet e vendosura mes buqetave.

“Jam i shokuar”, i tha AFP, Miran Znider, një slloven 48-vjeçar që jeton aty pranë, duke i luftuar lotët. “Nuk e prisja të ndodhte kaq herët”.

I pyetur pse kishte ardhur, Znider tha: “Sepse është mbretëresha, mbretëresha e të gjitha grave. Unë e dua Tina-n”, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Ai ishte ndër të shumtët që u dyndën në kështjellën Algonquin në Kusnacht, në Goldkueste (Bregu i Artë) ekskluziv i Liqenit të Cyrihut, ku mbretëresha 83-vjeçare e rock-ut kishte jetuar për gati tri dekada.

Ndërsa njerëzit u grumbulluan së bashku jashtë portës së saj të lartë, të rrethuar nga dy kolona të mëdha, të ndriçuara dhe të zbukuruara me “Algonquin” me shkronja ari, muzika e Turner-it dëgjohej nga një prej makinave të parkuara aty pranë, përcjell albinfo.ch.

‘Ditë shumë e trishtë’

“Sot është një ditë shumë e trishtuar,” i tha AFP, Ozgur Arzik, 48 vjeç.

“Unë në fakt jam rritur me djemtë e Tina Turner dhe po jetoj afër këtu. Gjithmonë i dëgjoja këngët e saj dhe jam shumë i trishtuar që e humbëm,” tha ai. “Unë thjesht doja të isha këtu.”

Ylli amerikan hoqi dorë nga shtetësia amerikane 10 vjet më parë për t’u bërë zvicerane.

“Me vdekjen e Tina Turner, bota ka humbur një ikonë”, shkroi presidenti i Zvicrës, Alain Berset. “Mendimet e mia janë me familjen e kësaj gruaje mbresëlënëse që gjeti një shtëpi të dytë në Zvicër”.

Komuna e Kusnacht lëshoi një deklaratë duke thënë se “Tina Turner frymëzoi njerëzit në mbarë botën me zërin e saj unik dhe preku shumë banorë të Kusnacht me ngrohtësinë dhe modestinë e saj”.

“Ajo ishte një qytetare krenare e Kusnacht”, shtoi ajo, duke përshëndetur lidhjen e saj të ngushtë me komunitetin, duke thënë se ajo kishte sponsorizuar një varkë shpëtimi të quajtur “Tina” dhe kishte dhuruar dritat e Krishtlindjeve.

Shtetase zvicerane

Turner u transferua në Zvicër në 1995 me partnerin e saj gjerman Erwin Bach, 67 vjeç.

Në vitin 2013, tre muaj pasi u martua me Bach dhe mori pasaportën e saj zvicerane, Turner hoqi dorë nga shtetësia e saj amerikane.

Çifti kishte kohë që e kishte marrë me qira vilën e tyre për shkak të kufizimeve për të huajt që zotëronin prona.

Në vitin 2021, çifti thuhet se bleu 76 milionë dollarë për një pronë ujore me 10 ndërtesa në komunën e Staefa, në brigjet veriore të liqenit të Cyrihut.

Në atë kohë, Bach tha për të përditshmen Handelszeitung se pasuria prej 22,300 metrash katrorë, me një pishinë dhe hapësirë private buzë liqenit, do të shërbente si një “strehë e re e fundjavës”.

Turner është përshëndetur nga mediat zvicerane si një shtetase modele zvicerane, duke vënë në dukje se asaj i është dashur të mësojë gjermanisht dhe gjithashtu të kalojë një test lokal qytetar dhe një intervistë për të marrë nënshtetësinë e saj.

Dhe sapo kishte në dorë pasaportën, shkoi në qendrat e votimit për votat e shpeshta popullore që mbaheshin në vendin e njohur për sistemin e tij të drejtpërdrejtë demokratik.

Në vitin 2021, universiteti i Bernës i dha asaj një doktoratë nderi për “veprën unike të jetës muzikore dhe artistike”.