Muzikë

Sopranoja shqiptare, me rolin e Matildës në pesë teatro italiane

Sopranoja Marigona Qerkezi i është përveshur punës për sjellë pesë teatrot e Italisë rolin e Matildës, një rol i pasur, por edhe i vështirë aspektin vokal dhe dramatik. I është besuar sopranos kosovare kastën e parë. Opera “Guglielmo Tell” është e fundit e kompozuar nga Gioacchino Rossini. Për herë parë u inskenua nga Opera e Parisit “Salle Le Peletier”, 3 gusht vitit 1829. 

“Roli i Matildës është shumë i dashur për mua për shumë fakte, një nga to sepse është kompozuar nga njëri ndër kompozitorët e mi preferuar, Gioacchino Rossini. Repertorin dhe opusin krijues këtij kompozitori kam pasur fat dhe nder t’i perfeksionoj me maestron e madh, tani ndjerë, z. Alberto Zeddamjeshtër rossinian i njohur botërisht”, ka thënë Qerkezi. 

Premiera do jetë teatrin shumë dashur për mua, skenën e cilit fitova konkursinAsLiCo vitin 2015, ‘Teatro Sociale di Como’, 26 shtator”, ka thënë Qerkezi. Me po këtë shfaqje, Qerkezi do rrugëtojë Teatro Ponchielli di Cremona 4 dhe 6 tetor e Teatro Grande di Brescia 11 tetor, shkruan koha.net, përcjell albinfo.ch. 

Viti vjen do ta gjejë Teatro Fraschini di Pavia 17 janar, si dhe Teatro Sociale di Bergamo një javë pas. 

Qerkezi gjatë kësaj kohe ka pasur disa role nëpër teatro rëndësishme, duke veçuar edhe performancën e saj Gran Teatre del Liceu Barcelonë, vitin e kaluar. Aty sopranoja luajti rolin e Madama Cortese operën “Il Viaggio a Reims” Rossinit.