Lajme

Spanja do të shkurtojë karantinën në 10 ditë

Qeveria spanjolle dhe autoritetet rajonale kanë vendosur të ulin karantinën e vendosur ndaj atyre që kanë pasur kontakte me njerëz të testuar pozitivë me koronavirus në 10 ditë nga 14 ditët e mëparshme, njoftoi të martën stacioni i radios Cadena SER.

Spanja ka numrin më të lartë të rasteve COVID-19 në Evropën Perëndimore dhe autoritetet rajonale kanë urdhëruar një bllokim të pjesshëm nga e hëna në disa lagje të Madridit dhe rajone të tjera janë duke marrë masa për të frenuar rastet.

Autoritetet kanë diagnostikuar më shumë se 670,000 raste në vend që nga fillimi i pandemisë dhe 30,663 kanë vdekur nga COVID-19.

La Ser tha se rajonet dhe qeveria qendrore do të bien dakord për karantinën më të shkurtër më vonë gjatë ditës, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.