Lajme

Spanja me gjendje të jashtëzakonshme për shkak të rasteve me COVID-19

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi një gjendje të re të jashtëzakonshme të dielën në një përpjekje për të frenuar infeksionet në rritje të koronavirusit, duke vendosur ndalimin e orës lokale të natës dhe ndalimin e udhëtimit midis rajoneve në raste të caktuara.

Masat hyjnë në fuqi nga e diela natën dhe do të kërkojnë që të gjitha rajonet përveç Ishujve Kanarie të vendosin një shtetrrethim natën dhe të kufizojnë numrin e njerëzve për t’u takuar deri në gjashtë.

“Ne po jetojmë në një situatë ekstreme … është kriza më e rëndë shëndetësore,” tha ai në një konferencë shtypi pas një takimi të kabinetit.

Spanja vendosi një nga bllokimet më të vështira herët në pandemi.

Por, si shumë vende të tjera evropiane ajo ka parë një valë të dytë të goditur në javët e fundit, dhe tani ka një nga numrat më të lartë të infeksioneve në Evropën Perëndimore. Rastet totale u rritën në 1,046,132 të premten, ndërsa numri i të vdekurve është afër 35,000, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch