Koronavirusi: çast pas çasti

Swissmedic: Shpejtohet puna për vaksinën kundër koronavirusit

Një vaksinë e dytë e mundshme Covid-19 po gjurmohet shpejt nga rregullatorët Swissmedic.

Produkti është zhvilluar nga firma amerikane Pfizer.

Swissmedic thotë se të gjitha kontrollet normale të rrepta mbeten në vend – por masa shtesë janë hartuar për të shpejtuar kontrollet.

Një tjetër vaksinë e zhvilluar nga firma britanike / suedeze AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit gjithashtu po gjurmohet shpejt. Kjo u dorëzua dy javë më parë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.