Lajme

Tërmet 6.2 shkallë në Detin Mesdhe

Një tërmet ka gaditur në mesantë Detin Mesdhe. Lëkudjet ishin me magnitudë 6.2 të shkallës Rihter.

Tërmeti kishte thellësi 10 kilometra dhe epiqendra ishte 240 kilometra në jugperëndim të Methonis të Greqisë. Lëkundjet e tërmetit u ndjenë në Greqi, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi.

Sipas EMSC, ky tërmet klasifikohet si tërmet i shkallës 3.