Bota

Tokë vdekjeprurëse, det vdekjeprurës: emigrantët e Libisë përballen me zgjedhje brutale

Një anije me 86 emigrantë u mbyt në Mesdhe dhe la vetëm tre të mbijetuar, autoritetet thanë të enjten, pak ditë pasi një sulm ajror në një qendër burgimi pranë kryeqytetit libian vrau dhjetëra të tjerë.

Tragjeditë e binjakëzuara ilustrojnë zgjedhjen pothuajse të paimagjinueshme përballë atyre që kanë arritur në bregun e Afrikës së Veriut duke kërkuar një jetë më të mirë në Evropë: Rrezikoni një udhëtim të rrezikshëm detar në një varkë të zbehtë, ose përballë duke u mbushur në një qendër paraburgimi ku disa emigrantëve u thonë se ata janë detyruar të mbledhin armë për luftën e dikujt tjetër.

“Unë u largova nga lufta, për të ardhur në këtë ferr të Libisë,” tha një adoleshent nga Afrika Sub-Sahariane, i cili pësoi lëndime të lehta në sulmin ajror të së martës në afërsi të Tripolit. “Ditët e mia janë të errëta këtu.”

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha se një anije u mbyt të mërkurën vonë në qytetin tunizian Zarzis dhe 82 prej emigrantëve që kishin qenë në bord mungonin. Peshkatarët nxorrën katër burra që mbijetuan nga uji, por njëri vdiq brenda natës, tha Lorena Lando, kreu i agjencisë në Tunizi.

Të enjten, grupi humanitar italian “Mediterranea Saving Humans” tha se një nga varkat e tij me vela ka shpëtuar edhe 54 emigrantë, rreth 65 milje detare në veri të Libisë.

Kombet e Bashkuara dhe grupet e ndihmave fajësojnë vdekjet pjesërisht në politikën e Bashkimit Evropian për të bashkëpunuar me milicitë në Libinë e shkatërruar nga lufta për të parandaluar migrantët që të përpiqen të kalojnë detin. Ata thonë se politika i lë emigrantët në mëshirën e trafikantëve brutalë ose të mbyllur në mjediset e paraburgimit afër vijave të para, shpesh pa ushqim dhe ujë të mjaftueshëm.

Emigrantët që mbijetuan nga sulmi ajror i së martës thanë se u caktuan nga një milici për të punuar në një seminar të armëve në qendrën e paraburgimit në Tajoura, shkruan Euronews, përcjell Albinfo.ch.

Adoleshenti i plagosur tha se ai punonte pa pagesë për tetë muaj në punëtorinë pranë një dhome me dhjetëra emigrantë dhe armë.

Ai u largua nga lufta në atdheun e tij në moshën 14 vjeçare, duke ndjekur të tjerët që e bënë atë në Evropë në anije të liga, tha të rinjtë, duke refuzuar të jepnin emrin ose kombësinë nga frika e ndëshkimit nga milicitë. Por, kur arriti në bregdet, Evropa nuk po mirëpriste dhe ai u kap nga roja bregdetare libiane e financuar nga BE.

Qeveria Tripoli ka fajësuar ushtrinë kombëtare të Libisë dhe mbështetësit e saj të huaj për sulmin ajror, i cili vrau të paktën 44 dhe plagosi më shumë se 130.

Vendimi për të ruajtur armë në objekt mund ta ketë bërë atë një objektiv për ushtrinë kombëtare të Libisë, e cila është në luftë me qeverinë e dobët, të njohur në kryeqytet.

Ushtria, e udhëhequr nga Marshall Khalifa Hifter, thotë se synon një pozicion të afërt të milicisë dhe mohon goditjen e hangarit ku mbahen emigrantët. Shefi i të drejtave të njeriut, Michelle Bachelet, tha se sulmi mund të përbëjë një krim lufte.