Lajme

Tre të vdekur dhe tre të plagosur në një përplasje helikopteri në Petit Combin

Një helikopter Air Glaciers me gjashtë persona u rrëzua mëngjesin e së martës në pjesën veriore të Petit-Combin (VS).

Nga aksidenti mbetën të vdekur tre nga personat që ishin në të dhe tre të tjerët u plagosën.

Avioni, i tipit B3, u dëmtua rreth orës 9:25 të mëngjesit në vendin e uljes malore Petit Combin gjatë një rënieje me helikopter, tha policia kantonale e Valais në një njoftim për shtyp.

Pasi arriti në pjesën e majës së malit që kulmon në 3668 metra mbi nivelin e detit, avioni rrëshqiti në shpatin verior për një arsye që hetimi do të duhet ta përcaktojë.

Helikopteri mbante gjashtë persona: pilotin, një udhërrëfyes malor dhe katër klientët e tij, transmeton albinfo.ch.

Dy të plagosur u trajtuan me shpejtësi përpara se të transportoheshin me helikopter në spitalin e Sionit. Një person i tretë u shpëtua gjithashtu më pas. Tre personat e tjerë të mjetit janë gjetur të pajetë, tha policia, pa dhënë detaje për viktimat dhe të plagosurit.

Shtatë helikopterë nga Air-Glaciers, Air Zermatt dhe REGA u mblodhën në vend për operacionet e shpëtimit. Në një njoftim për shtyp të publikuar vonë pasdite, Air Glaciers sqaroi se helikopteri i dëmtuar ishte një nga avionët e saj. “Jemi thellësisht të pikëlluar dhe të prekur në mënyrë të papërshkrueshme nga kjo ngjarje. Mendimet tona janë me familjet dhe të dashurit e viktimave”, shkruan kompania.

Dy hetime të hapura

Shërbimi Zviceran i Hetimit të Sigurisë (SESE) ka hapur një hetim sigurie për të përcaktuar shkaqet e aksidentit. Zyra e Prokurorit Publik Federal (MPC), përgjegjëse për aksidentet e aviacionit, është përgjegjëse për hetimin penal në bashkëpunim me Zyrën Federale të Policisë (Fedpol) dhe policinë kantonale të Valais. Dy aksidente me helikopter kanë ndodhur këtë vit në Valais. Në mes të shkurtit, një pilot i vetëm në bord u rrëzua në rajonin Niouc, në luginën e Anniviers dhe u plagos. Në mes të marsit, një helikopter u rrëzua në një terren trajnimi në qytetin e Vétroz. Një nga dy personat që banonin ka mbetur i plagosur lehtë.