Lajme

Vdes skiatori italian në një ortek në Alpet zvicerane

Një skiator italian 46-vjeçar humbi jetën të dielën, pasi u përfshi nga një ortek teksa po bënte turne në një rajon malor në juglindje të Zvicrës.

Të paktën 11 persona thuhet se kanë vdekur në ortekët në Alpe që nga e premtja, përcjell albinfo.ch.

Skiatori italian u kap nga një ortek 400 metra i gjatë më 5 shkurt, ndërsa po ngjitej në krahun verior të malit 2968 metra Piz Daint në kantonin Graubünden.

Ai vdiq nga plagët e marra në spital të dielën, njoftoi policia kantonale të hënën. Ai ishte pjesë e një grupi prej tetë skiatorësh që po ngjiteshin në mal nga Qafa e Ofenit. Në ditën e aksidentit, rreziku i ortekëve në rajon ishte tre në shkallën një deri në pesë.

Instituti Zviceran për Kërkimin e Borës dhe Orteqeve SLF tha të premten se deri më tani këtë dimër kishte pasur 45 ortekë në Zvicër me njerëz (mesatarja vjetore është 100). Këto kishin ndodhur kryesisht në një zonë që shtrihej në lindje të Oberland Bernese deri në Alpet lindore. Që nga viti 1936, rreth 2000 njerëz kanë vdekur nga ortekët në Zvicër. Mesatarisht, 24 njerëz vdesin nga ortekët çdo vit, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI