Lajme

Sot vendoset për heqjen e kufizimeve të mëtejshme në Zvicër

Zvicra, në prag të lirimit të masave

Këshilli Federal do të shpallë vendimin e tij këtë pasdite nëse do të lehtësojë disa masa më tej të koronavirusit nga 28 qershori, transmeton albinfo.ch.

Kufizimet që qeveria do t’i zbuste përfshijnë rritjen e numrit të njerëzve të lejuar për t’u mbledhur brenda dhe jashtë, lejimin e më shumë njerëzve që të ulen në tavolina brenda restoranteve si dhe në tarraca dhe heqjen e kërkesave të maskave për jashtë.

Turistët e vaksinuar nga kombet e treta do të lejohen gjithashtu të vijnë në Zvicër nga e hëna e ardhshme.

Autoritetet thanë se këto kufizime do të zbuten nëse situata dhe perspektiva epidemiologjike mbetet e mirë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI