Bota

Vullnetarët rikuperojnë aeroplanin luftarak në Gjermaninë Lindore

Një grup vullnetarësh në Gjermaninë Lindore kanë rikuperuar një avion luftarak gjerman nga Lufta e Dytë Botërore, i cili kishte rënë 8 metra në tokë kur u rrëzua.

Avioni u zbulua në afërsi të qytetit Ballhausen në Thuringia në qershor.

“Avioni u rrëzua dhe më pas depërtoi 8 metra në tokë”, shpjegoi Tannhaeuser. Ekspertët supozuan se piloti kishte mbijetuar nga përplasja duke ikur me kohë.

Sipas Tannhaeuser, avioni është një model i Messerschmitt Bf 109, i cili ishte një nga avionët më të rëndësishëm të luftës në forcën ajrore, shkruan DPA, përcjell Albinfo.ch.