Futboll

Xherdan Shaqiri, në formë të shkëlqyer

Playmaker-i shqiptar shënoi një goditje dënimi të shkëlqyer në fitoren 4-0 të Çikagos ndaj Minesotës në një turne miqësor në Kaliforni.

Nga data 7 deri më 20 shkurt, shumë skuadra të futbollit të Majors League vazhdojnë përgatitjet e tyre si pjesë e Turneut Ftesues të Coachella Valley. Një kompeticion i cili i mundësoi Xherdan Shaqirit të shkëlqejë në fund të ndeshjes edhe nëse nuk ishte në 11-tën bazë të skuadrës së Illinois.

Në minutën e 75-të, kur rezultati ishte 2-0 në favor të lojtarëve të Çikagos, ata u akorduan me një goditje dënimi. Nga këndi i 16 metrave, Xherdan Shaqiri provoi fatin për një goditje gjeniale që e mbylli garën në këndin e kundërt.

Major League Soccer do të rifillojë brenda një jave për ditën e parë të sezonit. Chicago dhe Xherdan Shaqiri do të presin Filadelfia për të nisur fushatën e tyre 2024. Një ndeshje përfundimtare përgatitore është planifikuar për të shtunën kundër Portland Timbers, ende në Kaliforni. Sezonin e kaluar skuadra “XS” e mbylli në vendin modest të 24-të me 40 pikë në 34 ndeshje.

Xherdan Shaqiri Free Kick GOLAZO – Minnesota United vs Chicago Fire 0-3 MLS PRE SEASON 2024 (youtube.com)