Lajme

Zakonet austriake të të ngrënit, nga të cilat bota mund të mësojë

Kuzhina austriake mund të mos jetë gjëja e parë që u vjen në mendje atyre që kërkojnë përvoja të mira gastronomike, por austriakët kanë disa zakone të shkëlqyera kur bëhet fjalë për ngrënien, nga të cilat bota mund të mësojë mirë.

Ushqimi austriak është pa dyshim i diskutueshëm, me pjatat kombëtare të tilla si Wiener Schnitzel që janë ose shumë të dashura ose të përbuzura nga të huajt që e provojnë. Edhe Sachertorte, një tortë me çokollatë me reçel kajsie, shihet nga disa si e dobët dhe e thatë. Megjithatë, në të njëjtën kohë, disa të huaj do të betohen për goulash Wiener, transmeton albinfo.at.

Edhe nëse nuk ju pëlqejnë të gjitha pjatat e njohura, është fakt që njerëzit në Austri kanë zhvilluar disa zakone të shëndetshme dhe të mira të të ngrënit. Nga rëndësia e shijimit të vakteve të tyre te ruajtja e aspektit social të ushqimit dhe theksimi i cilësisë dhe përbërësve të freskët, këtu janë disa zakone të të ngrënit që kanë austriakët nga të cilat ne mund të mësojmë.

Ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm

Austriakët e nisin ditën me një mëngjes të rëndë dhe ushqyes, zakonisht duke përfshirë pak bukë, perime dhe një vezë të gatuar.

Një mëngjes tradicional dhe i plotë austriak shpesh përfshin një shumëllojshmëri buke me drithëra integrale ose rrotulla, të shoqëruara nga një shumëllojshmëri e mbushjeve të tilla si djathëra, reçel, mjaltë dhe spërkatje. Frutat e freskëta, jogurti dhe muesli janë gjithashtu zgjedhje të njohura.

Sigurisht, do të shihni edhe shumë njerëz të nxituar në Austri, mëngjesi i të cilëve duket të jetë një kanaçe Red Bull dhe disa cigare ndërsa presin Strassenbahn, por le të përqendrohemi në llojet e mëngjesit të shëndetshëm dhe të shijshëm, shkruan thelocal.

Ngrënia e frutave dhe perimeve lokale dhe të stinës

Austriakët kanë një vlerësim të fortë për frutat dhe perimet sezonale dhe vendase, gjë që reflektohet në zakonet e tyre të të ngrënit.

Duke përqafuar konceptin “fermë në tryezë”, shumë i japin përparësi konsumimit të produkteve të freskëta që janë në sezon dhe me burim nga fermerët vendas – frutat dhe perimet “bio” janë gjithashtu shumë të njohura.

Në fakt, ushqimi është aq i lidhur me stinët, saqë është e vështirë të dallosh nëse mezi presin luleshtrydhet dhe shpargujt apo muajt e pranverës dhe verës.

Gjatë verës, njerëzit në Austri shijojnë fruta të tilla si luleshtrydhet, qershitë, kajsitë dhe mjedrat, të cilat shfaqen dukshëm në ëmbëlsira, reçel dhe sallata frutash.

Me kalimin e stinëve, njerëzit në Republikën Alpine do të “kalojnë” tek prodhimet e vjeshtës. Shtatori dhe tetori janë koha për mollët dhe dardhat e rritura në vend, si dhe perimet prej dheu si kungujt, karotat dhe panxhari.

Ushqimi gjithashtu hahet shpesh sa më i freskët që të jetë e mundur. Austriakët zakonisht shkojnë në supermarket një herë në ditë ose çdo ditë tjetër për prodhime të freskëta në vend që të bëjnë pazare të shumta mujore dhe të mbështeten shumë te mallrat e ngrira.

Duke marrë një pushim dreke

Austriakët gjithashtu do të gjejnë kohë gjatë ditës për t’u ulur për një drekë të duhur, në vend që të hanë shpejt një sanduiç ose ushqim para kompjuterëve të tyre. Sipas ligjit, punëtorët kanë të drejtë për një pushim prej 30 minutash nëse dita e tyre e punës arrin gjashtë orë, dhe njerëzit në Austri shpesh sjellin drekë në punë dhe ulen me kolegë të tjerë.

Në Austri, ora e drekës shihet si një pjesë e rëndësishme e ditës, jo thjesht një mendim i ngutshëm. Është një kohë për të pushuar, për t’u çlodhur dhe për t’u rimbushur përpara se të vazhdoni me pjesën tjetër të aktiviteteve të ditës.

Shumë austriakë kanë prioritet të largohen nga puna e tyre ose rutinat e përditshme për të shijuar drekën e tyre – ndonjëherë duke marrë një pjatë të bërë në shtëpi për të ngrënë në një park apo edhe duke shkuar në një kafene apo restorant.

Austriakët vlerësojnë edhe aspektin social të pushimeve të drekës. Është e zakonshme që kolegët, miqtë ose anëtarët e familjes të mblidhen së bashku për të ndarë një vakt dhe për t’u përfshirë në biseda.

Kafe dhe kek

Një nga zakonet ushqimore më të zakonshme austriake, qoftë në shtëpi apo në një kafene, është tradita e “Kaffeeklatsch”. Edhe pse mund të konsiderohet paksa e vjetëruar nga brezi i ri, kjo praktikë u përqafua nga gjeneratat e mëparshme dhe vazhdon të ketë rëndësi.

“Kaffeeklatsch” përfshin takimin për kafe, bisedë dhe ndoshta pak thashetheme.

Pirja e shumë çajit dhe ujit

Austriakët ndihen shumë krenarë për cilësinë e ujit të rubinetit, i cili vjen direkt nga Alpet dhe konsiderohet si një nga më të mirët (austriakët do të thonë se është më i miri) në botë. Përveç kësaj, burimet e ujit të pijshëm janë të përhapura në qytete dhe njerëzit shpesh ecin me shishet e tyre të ujit (të ripërdorshme).

Përveç kësaj, kultura malore gjithashtu ndikon në mënyrën se si ata pinë çaj – shpesh i bërë nga barishte të freskëta. Çaji dhe ilaçet e tjera natyrore shihen si linja e parë e përgjigjes kundër shumë sëmundjeve, duke përfshirë ftohjen ose gripin.

Ata ende pinë shumë alkool, pije të gazuara dhe, veçanërisht, pije energjike (duke qenë vendi i Red Bull, ato janë të përhapura). Megjithatë, nuk është e pazakontë që njerëzit të alternojnë mes gotës së tyre të verës dhe një gote të madhe me ujë gjatë ngrënies, për shembull.