Lajme

Zermatt, i paarritshëm, shkaku – rreziku nga përmbytjet

Që nga mesdita e së premtes, arritja në Zermatt ka qenë e pamundur, si me tren, ashtu edhe përmes rrugës automobilistike.

Trenat nuk qarkullojnë më mes lokalitetev Visp dhe Zermatt, thuhet në një  në një njoftim për shtyp nga kompania hekurudhore Matterhorn Gotthard Bahn. Trenat në linjat R40, RE41 dhe RE42 janë anuluar për shkak të rrezikut të përmbytjeve. Autobusët zëvendësues po qarkullojnë ndërmjet Visp dhe Täsch.

Lumi Vispa u ngrit nga brigjet e tij mëngjesin e së premtes. Shkollat ​​në fshatin turistik u mbyllën, tha një punonjës i autoritetit lokal për Keystone-ATS. Sipas Walliser Bote, autoritetet në Zermatt kanë qenë në gatishmëri të lartë që nga mëngjesi i së premtes, transmeton albinfo.ch.

Valais, në gatishmëri

Brigjet e Rhône dhe degët e tij në kantonin Valais dhe Vaud do të jenë të ndaluara për publikun këtë fundjavë për shkak të rrezikut të përmbytjeve. Ndalesa do të zbatohet nga e premtja deri të hënën në mbrëmje.

Rrjedha e Rhône, aktualisht në një nivel të lartë, pritet të vazhdojë të rritet derisa të arrijë kulmin e saj të premten vonë pasdite ose në mbrëmje, sipas autoritetit kantonal të kontrollit të përmbytjeve (OCC), i cili është riaktivizuar për këtë rast.