Koronavirusi: çast pas çasti

Zvicër: Çfarë ndikimi do të ketë rregulli për mbajtjen e maskës

Trena, autobusë e në automjete të tjera publike nuk do të mund të udhtoni pa mbajtur maskë

Duke filluar nga 6 korriku, maskat do të jenë të obligueshme për secilin që do të përdorë trenat, autobusët, anijet dhe teleferikët këtu në Zvicër.

Cila është arsyeja e këtij rregulli?

Kjo është për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me koronavirus që nga mesi i muajit qershor, përcjellë albinfo.ch,

Edhe pse Zvicra nuk ka lëshuar  ende ndonjë rekomandim për të vendosur maskë, ministri zviceran i Shëndetësisë, Alain Berset në një konferencë për media tha se për shkak të rritjes së personave të prekur me COVID 19  kemi vendosur që mbajtja e maskës të bëhet e obligueshme në mënyrë që të parandalohet një valë e dytë e përhapjes.

Rregulli i ri thotë që të gjithë nga mosha 12 vjeç e lart duhet të vendosin një maskë.Fëmijët deri në 12 vjeç janë të përjashtuar nga kërkesa për maskë.

Policia hekurudhore dhe shërbimet e sigurisë do të patrullojnë transportin publik për të siguruar përputhjen me kërkesat.

Qëllimi kryesor i rregullores është që hunda dhe goja të mbulohen.Kjo përfshin maska ​​të higjenës standarde mjekësore ose maska ​​kirurgjikale, por gjithashtu përfshin maska ​​të tekstilit ose rrobave.

Rekomandimi lejon edhe maska të punuara që në shtëpi, megjithatë rekomandohet përdorimi i një maskë të blerë në dyqan të bërë posaçërisht për parandalimin e transmetimit të virusit.

Shalle apo mbulesa të tjera të rrobave nuk do të plotësojnë kërkesën e maskës. Autoritetet shëndetësore thonë se maska ​​të tilla sigurojnë vetëm mbrojtje të kufizuar kundër infeksionit dhe për këtë arsye nuk llogariten si maska.

Çmimi i maskës varet nga disa faktorë: kërkesa, stoku, kapaciteti i prodhimit dhe transporti. Në kulmin e pandemisë, Zvicra nuk kishte aksione të mjaftueshme, kështu që duhej të blinte maska ​​me një çmim të lartë dhe t’i sillte me aeroplan, gjë që kushton më shumë se varka.

“Ka mundësi që çmimet  të rriten pak, por e kundërta gjithashtu mund të ndodhë”, Stefan Meierhans, tha ‘vëzhguesi i çmimeve’ të qeverisë për televisionin  RTS.

Ai shtoi se zyra e tij do të monitorojë çmimet “dhe, nëse është e nevojshme, ne do të shohim nëse duhet dhe mund të veprojmë”.

Sidoqoftë, Eric Bussat, drejtori i  PharmaciePlus, i tha RTS se nuk ka më një mungesë maskash në Zvicër, kështu që çmimet nuk duhet të rriten.

“Nga ana tjetër, ekziston gjithashtu kërkesë e fortë botërore. Prandaj, as çmimet nuk duhet të bien në mënyrë drastike ”, theksoi ai.

Pyetje: Sa kushtojnë maskat tani në Zvicër?

Përgjigje: Çmimet ndryshojnë pak, por të gjitha janë në të njëjtin varg.

Për shembull, Coop ka një marrëveshje të veçantë në internet tani, ku një kuti me 50 maska ​​është 27,90 franga.

Në Aldi, e njëjta kuti me 50 maska ​​do të kushtojë 29,90 franga këtë fundjavë që vjen.

Në PharmaciePlus, një kuti me 50 maska ​​kushton 36,90 franga.

Në Migros, ne nuk pamë një kuti me 50 maska ​​në internet, por një paketë me 20 maska ​​kushton 19,70, që do të thotë se është më e shtrenjtë për njësi sesa paketat me 50 maska, shkruan thelocal, përcjellë albinfo.ch

Ndërsa ne nuk e dimë nëse këto çmime do të mirëmbahen kur kërkesa të rritet deri më 6 korrik, Federata e Konsumatorëve Romand thotë se një maskë nuk duhet të kushtojë më shumë se 1 franga për një copë, dhe në mënyrë ideale jo më shumë se 60 cent.

A mund të ketë mungesë maske në Zvicër?

Përgjigje: Çdo gjë është e mundur dhe kjo situatë do të varet nga sa kohë do të jetë në fuqi kërkesa për të veshur maska ​​në transportin publik, dhe gjithashtu nëse ky detyrim do të shtrihet edhe në zona të tjera publike.

Një faktor tjetër që duhet marrë në konsideratë është nëse përhapja e koronavirusit do të mbahet nën kontroll apo nëse numri i infeksioneve do të rritet, siç ka në dy javët e kaluara.

Nëse kjo e fundit ndodh, atëherë kantonet mund t’i bëjnë maskat të detyrueshme në zona publike, dhe kërkesa mund të rritet.

Por për momentin, nuk ka mungesë maske.

Në fakt, autoritetet zvicerane dhe ushtria urdhëruan rreth 250 milion njësi midis fundit të marsit dhe fillimit të qershorit.

90 milion maska ​​të tjera janë duke ardhur për në Zvicër nga Kina, dhe 20 milion njësi janë ruajtur në depo të ndryshme në të gjithë vendin./albinfo.ch/