Lajme

Zvicra do të vendosë individualisht për marrëveshjet e mallrave ruse

Zvicra do të vendosë rast pas rasti nëse do të kufizojë blerjet e tregtarëve nga kompanitë ruse, të kontrolluara nga shteti nën sanksionet e Bashkimit Evropian, përcjell albinfo.ch.

Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO), i cili është përgjegjës për sanksionet, konfirmoi politikën zvicerane për të ndjekur në parim masat e BE-së, të cilat synojnë të kufizojnë marrëveshjet e mallrave në ato që konsiderohen “rreptësisht të nevojshme” nga mesi i majit.

“Sipas nenit 24a paragrafi 2, shkronja a e Urdhëresës për masat në lidhje me situatën në Ukrainë, ndalimi i transaksioneve me ndërmarrjet shtetërore nuk zbatohet për transaksionet që janë rreptësisht të nevojshme për blerjen, importin ose transportin e lëndëve të para të ndryshme, materiale për Zvicrën ose një shtet anëtar të EEA [Zonës Ekonomike Evropiane]”, tha SECO për agjencinë e lajmeve Reuters të martën.

Zvicra joanëtare e BE-së është një qendër kryesore për tregtimin e mallrave ruse. Shtëpitë e mëdha tregtare globale po planifikojnë të reduktojnë blerjet e naftës së papërpunuar dhe karburantit nga kompanitë ruse të kontrolluara nga shteti, si Rosneft dhe Gazpromneft që në fillim të 15 majit, thanë burimet Reuters javën e kaluar, për të shmangur sanksionet e BE-së ndaj Rusisë. “Në Zvicër, gjithashtu, përfundimisht duhet të vendoset individualisht në secilin rast nëse një transaksion është ‘rreptësisht i nevojshëm’ apo jo”, tha SECO, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI