Lajme

Zvicra, e prekur nga vonesat e vaksinës Pfizer-BioNTech

Kompania tha se do të dorëzonte sasinë e plotë të dozave të vaksinave në tremujorin e parë dhe dukshëm më shumë në tremujorin e dytë

Zvicra do të preket nga vonesa e përkohshme e vaksinës Pfizer-BioNTech Covid-19 në Evropë, kanë konfirmuar autoritetet shëndetësore zvicerane.

Sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik (BAG), porosia e pritur për këtë të hënë do të jetë më e vogël, por që doza e dytë për ata që kanë marrë tashmë goditje nuk është në rrezik.

“Ne nuk e presim këtë. Së pari, sepse ne jemi akoma duke marrë dërgesa dhe, së dyti, sepse ne po e ndjekim nga afër këtë dhe si rezultat mund të vonojmë pak vaksinat e para. Por, ne ende nuk i kemi përdorur të gjitha dozat”, tha zëvendësdrejtoresha e BAG, Nora Kronig, në një intervistë për televizionin publik zviceran SRFE të shtunën në mbrëmje.

Pfizer konfirmoi të premten që dërgesat në Evropë po ndikoheshin nga ndryshimet në proceset e saj të prodhimit të dizajnuar për të rritur prodhimin. Si rezultat, do të kishte “një ulje të përkohshme të numrit të dozave të shpërndara në javën e ardhshme. Ne do të kthehemi në orarin origjinal të dërgesave në Bashkimin Evropian duke filluar nga 25 janari, me rritjen e dorëzimit që fillon më 15 shkurt”.

Kompania tha se do të dorëzonte sasinë e plotë të dozave të vaksinave në tremujorin e parë dhe dukshëm më shumë në tremujorin e dytë, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI