Lajme

Zvicra urdhëron të afërmit e stafit të ambasadës së Kievit të kthehen në shtëpi

Ambasada zvicerane në Kiev do të mbetet e hapur pavarësisht kërcënimeve për një pushtim rus të Ukrainës, por të afërmve të stafit të ambasadës u është thënë të kthehen në shtëpi, përcjell albinfo.ch

Një mori vendesh të tjera, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Gjermaninë, Australinë dhe Italinë, kanë rekomanduar që shtetasit e tyre të largohen nga Ukraina. Por Zvicra nuk ka dhënë këtë këshillë për 257 zviceranët që aktualisht banojnë në vend. Individët duhet të vendosin vetë nëse do të qëndrojnë në Ukrainë. Ambasada zvicerane në Kiev do të mbetet e hapur si pikë kontakti për qytetarët zviceranë. Një numër i stafit jo thelbësor të ambasadës kanë zgjedhur tashmë të kthehen në shtëpi. Frika për një pushtim rus të Ukrainës është rritur ditët e fundit. Kjo pason grumbullimin e 100,000 trupave ruse në kufi dhe stërvitjet detare në Detin e Zi, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI