Ëmbëlsira

Hallvë

Hallva, ëmbëlsirë që gatuhet nga shumë zona shqiptare dhe ballkanase, zakonisht përgatitet në raste të ndryshme festive.

hallvaPërbërësit:

•       500 gr miell
•       500 gr gjalpë
•       1.5 lit ujë
•       1 kg sheqer
•       150 gr rrush i thatë
•       150 gr arra

Përgatitja:

Skuqni miellin në gjalpë në zjarr të ulët për rreth 30 minuta ose derisa mielli të marrë ngjyrë kafe të hapur dhe përzierja të bëhet e lëngshme, aq sa të rrjedhë me lehtësi nga luga.
Ndërkohë jepini valë ujit dhe hidhni gradualisht në miellin që skuqet, duke e përzier pa ndërprerje.
Pasi të keni hedhur tërë ujin dhe ta keni përzier, shtoni sheqerin.
Gatuajeni duke e përzier deri sa të marrë përsëri valë.
Shtoni arrat dhe rrushin e thatë.
Hiqeni nga zjarri dhe përziejeni mirë.
Shërbejeni në forma sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/hallve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.