Fun

Holandë: Fillon punën një nga parqet më të mëdha të erës në botë

Një nga centralet më të mëdha të erës në det me 150 turbina ere janë vënë në funksion në Detin e Veriut, rreth 85 kilometra nga brigjet veriore të Holandës, transmeton albinfo.ch.

Parqet e erës duhet të plotësojnë nevojat për energji të 1.5 milionë banorëve apo 785.000 familjeve me kapacitet të plotë prej 600 MW. Projekti është me vlerë 2.8 miliardë euro dhe i projektuar në vitin 2010.

Në këtë projekt, përveç dy kompanive holandeze, mori pjesë edhe në një kompani kanadeze dhe “Siemens”-i gjerman.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/holande-fillon-punen-nje-nga-parqet-me-te-medha-te-eres-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.