Fun

Shqiptari i ri që këndon “Jodeln” zvicerane dhe “Hajredin Pashën”

Një befasi e këndshme për moderatorin ishte shqiptari i ri i cili këndonte "Jodel" (këngë folklorike baritore zvicerane). Ai ka dalë këngëtari më i mirë në këtë "garë", sipas autorit

Por, një befasi e këndshme për moderatorin ishte shqiptari i ri i cili këndonte “Jodel” (këngë folklorike baritore zvicerane, diçka e krahasueshme me këngë maje krahu ose këngë me guisht në fyt, nga tradita baritore shqiptare). Ai ka dalë këngëtari më i mirë në këtë “garë”, sipas autorit, shkruan albinfo.ch Pasi që këndimi i një shqiptari në dialektin zviceran paraqet një “fenomen” të rrallë, autori edhe gjithë videon e ka emërtuar “Shqiptari që këndon jodel”.

Se ai është me të vërtetë një këngëtar i mirë dhe njëkohësisht shqiptar dhe zviceran shembullor, e dëshmon në fund të videos, kur e këndon këngën e njohur folklorike shqiptare “Hajredin Pasha”. Rasti i tij, nëse mund të thuhet kështu, i përmbush kriteret për të qenë “shembull i integrimit me vlera” në Zvicër.

Për më tepër shikojeni videon:

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/shqiptari-qe-kendon-jodeln-zvicerane-dhe-hajredin-pashen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.