Lajme

17 të vdekur dhe 599 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

17 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19 si dhe janë regjistruar 599 raste të reja.

Sipas njoftimit nga IKSHPK-ja, rastet e reja pozitive kanë dalë nga testimi i 3.576 mostrave të dyshimta.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (77, 66, 51 vjeç), Ferizaj 2 raste (79, 63 vjeç), Gjilan 2 raste (81, 70 vjeç), Kamenicë 2 raste (69, 67 vjeç), Klinë 2 raste (81, 68 vjeç), Mitrovicë 2 raste (80, 73 vjeç), Gjakovë 1 rast (78 vjeç), Obiliq 1 rast (58 vjeç), Podujevë 1 rast (63 vjeç) dhe Viti 1 rast (72 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 100.135, nga 490.546 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Deri të enjten janë shënuar 2.039 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 868 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është 85.196 raste. Raste aktive janë 12.900.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI