Lajme

731 vjet shtet, Zvicra feston më 1 gusht përvjetorin e pavarësisë

Shtet ky, i cili sheh prapa një histori të bujshme përpjekjesh dhe suksesesh.

Shteti i Zvicrës më 1 gusht mbush 731 vjet. Shtet ky, i cili sheh prapa një histori të bujshme përpjekjesh dhe suksesesh, shkruan albinfo.ch.

I gjithë vendi do të mblidhet për të festuar Ditën Kombëtare të Zvicrës.

Data e 1 gushtit shënon një moment të rëndësishëm dhe përcaktues në historinë e Zvicrës: data në 1291 kur kantonet e Urit, Schwyz dhe Nidwalden premtuan autonomi nga fuqitë e huaja – premtimi që ka qenë i vërtetë që atëherë.

Megjithatë, gjërat mund të duken pak më ndryshe – veçanërisht gjatë natës.

Ndërsa 1 gushti festohet tradicionalisht me fishekzjarre dhe zjarre – për arsyet që po i drejtohemi këtu – qielli i natës do të jetë pak më i shurdhër në pjesën më të madhe të vendit në vitin 2022.

Për shkak të valës së vapës dhe thatësirës së vazhdueshme, kantonet dhe komunat në gjithë vendin kanë ndaluar shfaqjet e fishekzjarreve dhe zjarreve.

Që nga 26 korriku, kantonet e Graubünden, Ticino, Thurgau, Schaffhausen, Solothurn, Uri, Glarus, Vaud, Valais, Neuchâtel dhe Fribourg kanë ndaluar shfaqjet e tyre të fishekzjarreve.

Disa komuna të Cyrihut e kanë ndaluar këtë praktikë gjithashtu, ndërsa kantone të tjera kanë treguar se mund të ndalojnë gjithashtu fishekzjarrët nëse ato janë të pasigurta, transmeton albinfo.ch.