Lajme

A do të mbahen Lojërat Olimpike të Tokios?

Një anëtar i vjetër i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar ka thënë se Lojërat Olimpike Tokio 2020 mund të vazhdojnë edhe nëse qyteti pritës është nën një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit.

“Të gjitha masat që po ndërmarrim do të sigurojnë një Lojë të sigurt pavarësisht nëse ekziston një gjendje e jashtëzakonshme apo jo,” u tha gazetarëve John Coates, një nënkryetar i IOC i cili është përgjegjës për përgatitjet, pas një takimi virtual me organizatorët të premten.

“Me kusht që të mund të mbrojmë publikun japonez, gjëja më e rëndësishme është t’u japim atletëve një shans për të garuar.”

Organizatorët e IOC dhe Tokyo 2020 kanë këmbëngulur që Lojërat do të vazhdojnë, pavarësisht kundërshtimit të gjerë publik në Japoni dhe paralajmërimeve nga ekspertët e shëndetit se ardhja e dhjetëra mijëra atletëve, zyrtarëve, gazetarëve dhe stafit mbështetës këtë verë rrezikon përhapjen e Covid-19.

Mjekët japonezë dhe punëtorët mjekësorë kanë bërë thirrje që Lojërat të anulohen për të lehtësuar presionin mbi shërbimet e mbingarkuara shëndetësore, ndërsa po ashtu një sondazh i fundit zbuloi se 83% e publikut dëshiron që ngjarja të anulohet ose të shtyhet për herë të dytë, shkruan “TheGuardian”, përcjell albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI