Lajme

AKR-ja nuk e përjashton mundësinë e një koalicioni të mundshëm me VV-në

Meqenëse ende nuk është certifikuar rezultati i zgjedhjeve, AKR-ja, e cila ishte në koalicion me Nismën Socialdemokrate dhe me PD-në nuk e kanë përjashtuar mundësinë e një koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje e cila doli fituese nga zgjedhjet e 6 tetorit.

Sekretari i Përgjithshëm i AKR-së, Vesel Makolli, ka thënë se lidhur me koalicionin do të vendosin duke llogaritur fillimisht interesin e shtetit, shkruan koha.net

Ai thotë se veprimet të cilat do të merren pas certifikimit të rezultatit zgjedhor do të jenë në harmonizim me dy partnerët e koalicionit me të cilët kanë garuar në zgjedhjet e 6 tetorit, Nisma dhe PD.

“Ky proces i rinumërimit i ka stopuar si duket edhe bisedimet për marrëveshje rreth formimit të qeverisë edhe dy partitë fituese, VV-në dhe LDK-në, andaj edhe ne ende nuk kemi menduar rreth përfshirjes apo mospërfshirjes sonë në koalicionin qeverisës. Ju e dini se ne kemi garuar në këto zgjedhje në koalicion edhe me dy parti tjera, andaj edhe veprimet në të ardhmen do të jenë të menduara, të planifikuara dhe të sinkronizuara së bashku”, ka thënë ai.

Kujtojmë se nga 32 deputetë sa kishte VV-ja, pas rezultateve të para, me vendimin e ri do të ketë 29. E LDK-ja do të pësojë me heqjen e një deputeti, duke mbetur në 28 deputetë, përcjell albinfo.ch.