Koronavirusi: çast pas çasti

Anglia hap tarracat dhe studiot e fitnesit

Kryeministri Boris Johnson e përshkroi lehtësimin si një "hap të rëndësishëm në rrugën tonë drejt lirisë"

Pas disa muajsh bllokimi, njerëzit në Angli tani kanë mundësi të shojojnë më shumë liri. Përveç birrarive dhe restoranteve të tjera në natyrë (tarracave të tyre) nga ora e mbrëmshme 24.00 atje lejohen të hapen edhe floktoret, dyqanet, studiot e fitnesit dhe kopshtet zoologjike, shkruan srf.ch.

Kryeministri Boris Johnson e përshkroi lehtësimin si një “hap të rëndësishëm në rrugën tonë drejt lirisë”, transmeton albinfo.ch. Megjithatë, ai u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të qëndrojnë të kujdesshëm dhe të mos abuzojnë me liritë e fituara.

Restorantet, në ambientet e tyre të brendshme nuk lejohen ende të marrin mysafirë. Po kështu edhe takimet private brenda janë të ndaluara të paktën deri në maj.

Johnson ka drejtuar masat e koronës vetëm sa i takon Anglisë.  Ndërsa Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut, po ndjekin një kurs të ngjashëm.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI